O psychologii sportu

Karolina Chlebosz

O celach


goals

KTÓRĘDY NA GÓRĘ?

Dlaczego warto określać swoje cele? Jakie warunki spełnia prawidłowo ustanowiony cel? Jak to zrobić?

Z celem jest jak z mapą, gdy wybierasz się w daleką podróż. Nie dość, że musisz wiedzieć dokąd zmierzasz (oczywiście w trakcie podróży, wiele się może zmienić) to jeszcze dobrze, by było określić punkty pośrednie (przyda się chwila oddechu i analiza sytuacji), spojrzeć na kierunkowskazy i wszelkie inne informacje (w końcu nie chcemy zostać zaskoczeni). Gdy już zaplanujemy odpowiednio naszą podróż, możemy mieć pewność, że czeka nas niesamowita przygoda.

Żeby zostać mistrzem świata, pobić rekord czy przebiec swoje pierwsze w życiu 5 kilometrów trzeba najpierw tego chcieć. Jasne, to nie ulega wątpliwości. Jednakże, aby cel stał się rzeczywistością należy go odpowiednio sformułować.

KRYTERIA:

Pozytywna forma celu – nie myśl o różowym słoniu! I co widzisz? No właśnie… Nadanie pozytywnych ram własnym celom to podstawowa zasada w kierunku ich osiągnięcia. Zatem - „Chcę być pewna siebie na boisku”, ale podziękuję za „nie chcę odczuwać presji”

Moje granice możliwości – rozpoczęcie, realizacja i zakończenie zależy ode mnie, a nie od czynników, nad którymi nie mam kontroli. Bo to czy twoja ukochana drużyna wygra ligę zależy od ciebie? Nie, od ciebie zależy czy będzie choć jeden kibic na meczu.

Maksymalna szczegółowość – precyzując swoje plany sprawiasz, że stają się bardziej realistyczne. Czego pragniesz? Dlaczego? Co to oznacza w praktyce? Gdy nasze cele są złożone warto rozbić je na etapy.

Angażuj wszystkie zmysły – po czym poznasz, że osiągnąłeś cel? Zobacz, usłysz, poczuj!

Nie zapominajmy o kontekście – bardzo ważne jest uświadomienie sobie gdzie, z kim i kiedy chcemy osiągnąć nasz cel. Rzecz, która działa w jednym kontekście może nie sprawdzić się w innym. Warto zadać sobie pytanie- w jakich warunkach nie chciałbym realizować celu?

Moje zasoby, moje braki – aby osiągnąć cel musisz przede wszystkim sięgnąć po własne zasoby np. możliwości, czas, wiedza, kapitał, sprzęt etc. Zastanów się jakie zasoby już posiadasz, a jakich potrzebujesz w drodze do celu

Jakie są konsekwencje realizacji mojego celu – zdarza się, ze ludzie mimo dużej motywacji nie osiągają swoich celów. Dlaczego? Może być tak, że wraz z realizacją planów tracą obecne korzyści. Aby sobie z tym poradzić powinieneś tak kierować swoim zachowaniem, aby zaspokoić te same potrzeby, które zaspakajają czynności niezgodne z twoim celem. Możesz także podjąć dodatkowe kroki, aby chęć zaspakajania potrzeb nie przesłoniła celu.

Ekologia – cel powinien być zgodny z twoimi wartościami, tym co dla ciebie w życiu najważniejsze. Pamiętaj także o tym, że działania, które planujesz wpływają nie tylko na ciebie, ale i na twoje otoczenie. Jak określić czy cel jest ekologiczny? Zdaj sobie te pytania:

  • Co się stanie, gdy osiągnę swój cel?

  • Co się NIE stanie, gdy osiągnę swój cel?

  • Co się stanie, jeśli NIE osiągnę celu?

  • Co się NIE stanie, jeżeli nie osiągnę celu?

Najtrudniejszy pierwszy krok – aby zamienić słowo w czyn musisz działać. Słowo napisane i powiedziane ma moc. Idź za tym i określ, co i w jakim czasie będzie się działo. Zainicjuj proces zmian.

Cel jest tylko pewnym etapem długoterminowego dążenia. Wyobraź sobie przez chwilę, że już osiągnąłeś swój cel i zastanów się czy naprawdę tego chcesz. Powodzenia!