O psychologii sportu

Karolina Chlebosz

Sztuka bycia "TU I TERAZ"


kropla

Robert Korzeniowski zapytany o jego największe rozczarowania z Igrzysk Olimpijskich w Rio odpowiedział, że „Czysto sportowo najbardziej rozczarowujący był występ Pawła Fajdka. Nie udźwignął roli faworyta. Paweł nie skupił się na tym, co tu i teraz. Już przed startem wszyscy przyznali mu złoto. On tej iluzji uległ. Był przekonany, że krążek już ma, dlatego nie był dostatecznie skoncentrowany. A to nie działa w ten sposób. Jak powtarzał nasz mistrz w skokach, Adam Małysz, trzeba najpierw dobrze wykonać pierwszy skok, a dopiero potem drugi. Tymczasem Paweł w Rio już myślał o kolejnych igrzyskach w Tokio i obronie tytułu. A jak się myśli kategoriami "Tokio w Rio" to zwykle kończy się źle. Nie mam jednak pretensji do Pawła. Już wcześniej było widać, że coś jest nie w porządku. Chyba nie do końca nastąpiło zgranie mentalne z przygotowaniem fizycznym. Ale mam nadzieję, że teraz narodził się nowy Paweł Fajdek, który za cztery lata spełni swoje i nasze marzenia. Musi wziąć przykład z Anity Włodarczyk. Ona w Rio chciała pobić rekord świata i zdobyć mistrzostwo olimpijskie. To był jej cel, o niczym innym nie myślała. Liczyło się wspomniane przeze mnie - tu i teraz"

Nasze życie składa się z wielu momentów. Sytuacji, które mają miejsce jedna, po drugiej np. budzimy się, bierzemy prysznic, jemy śniadanie, jedziemy do pracy. Możemy być zaangażowani w te sytuacje i pełni ciekawości, bądź mogą one odbywać się na tak zwanym autopilocie.

Możemy nauczyć się intencjonalnie być w „tu i teraz” nawet podczas sytuacji zwykle odbywających się automatycznie - jak oddychanie, prowadzenie samochodu, rozmowa. Im więcej włożymy wysiłku w bycie uważnym na co dzień, tym łatwiej nauczymy się ja wdrażać w naszą aktywność sportową. A jak słusznie zauważył nasz mistrz olimpijski- to klucz do sukcesu.

Od czego zacząć?

W kolejnym tygodniu, wybierz sobie jedną aktywność i staraj się ją robić uważnie. Po prostu włącz swoją ciekawość i zaangażuj się w pełni w to co robisz. Wybierz jedną, bądź kilka aktywności i eksperymentuj.

Poniżej kilka moich propozycji- możesz z nich skorzystać, bądź wybrać dla siebie coś zupełnie innego.

1. Kiedy obudzisz się rano, zanim wstaniesz, staraj się poczuć swoje ciało. Rozciągnij się, weź kilka głębokich oddechów. Pomyśl o tym jak się czujesz i jak chcesz spędzić swój dzień. Zauważ, która stopa pierwsza dotyka podłoża, gdy wstajesz.

2. Postaraj się poczuć swoje ciało. Zauważ jak twoje stopy dotykają podłoża, w jaki sposób oddychasz, co czujesz w okolicach serca. Wracaj do tego ćwiczenia kilka razy w ciągu dnia.

3. W ciągu dnia staraj się skoncentrować swoją uwagę na swoim oddechu. Ustaw alarm, aby ci o tym przypomniał.

4. Zauważ dźwięki jakie cię otaczają w ciagu dnia- wiatr, deszcz, komunikacja miejska, śpiew ptaków, rozmawiający ludzie.

5. Jeśli jesz lub pijesz staraj się skoncentrować na tych czynnościach. Zatrzymaj się i zauważ jak się czuje twoje ciało, czy jesteś głodny, spragniony, na co masz ochotę. Zastanów się skąd pochodzi jedzenie, które spożywać. Skoncentruj się na doświadczaniu spożywania wszystkimi zmysłami- smakuj, wąchaj, dotykaj, słuchaj.

6. Zauważ jak porusza się twoje ciało, gdy idziesz, biegniesz, trenujesz. Jaką masz posturę? W jaki sposób twoje stopy dotykają podłoża. Poczuj powietrze na swojej twarzy, ramionach, nogach. Spieszysz się? Czy twój umysł jest już tam, gdzie zmierzasz, albo kończy trening?

7. Skoncentruj się na czynności rozmowy- słuchaniu i mówieniu. Słuchasz aktywnie bez potwierdzania czy zaprzeczania temu co mówi twój rozmówca? Dajesz rady swojemu rozmówcy? Planujesz co odpowiedzieć? Kiedy mówisz, potrafisz nie oceniać, nie używać etykiet? Zauważ jak się czuje twoje ciało i twój umysł

8. Kiedy czekasz na czerwonym świetle czy w kolejce, wykorzystaj ten czas, aby zauważyć jak siedzisz czy stoisz oraz jak oddychasz. Poczuj kontakt ciała z podłożem. Jak się czujesz?

9. Bądź uważny na wszelkie napięcia płynące z twojego ciała w ciągu dnia. Zauważ czy potrafisz uwolnić się od tego napięcia wykorzystując oddech. Gdzie najczęściej odczuwasz napięcia? Kark, ramiona, brzuch, szczęka, kręgosłup?

10. Skoncentruj się na codziennych aktywnościach takich jak mycie zębów, naczyń, czesanie włosów, zakładanie butów, praca. Przywróć ciekawość i świadomość do tego co robisz.

11. Przed snem skoncentruj się na chwile na swoim ciele I oddechu. Uwolnij się od napięcia i poczuj komfort.

Jakie wnioski?