O psychologii sportu

Karolina Chlebosz

Strach


afraid

Czym tak naprawdę jest lęk, który uniemożliwia nam realizację naszych celów? To nic więcej jak wyobrażenie tego, czego nie chcemy doświadczyć.

Wyobrażenie. Nie rzeczywistość. To, co mamy w głowie wydaje się realne, ale tak naprawdę, odczuwamy lęk, bo koncentrujemy się na potencjalnym, a nie rzeczywistym niepowodzeniu.

Zobacz, co się stanie, gdy zaczniemy wizualizować sobie sukces. W miejscu lęku pojawi się duma, radość i inne emocje, których pragniemy. W każdym momencie mamy wybór czy chcemy koncentrować się na tym, czego pragniemy czy na tym, czego się obawiamy.

Lęki, których doświadczamy są często oparte na ego, a nie na realnym zagrożeniu życia. Oczywiście czasem możemy nadal doświadczać lęku, nawet, jeżeli zmienimy swoje nastawienie i sposób myślenia. Na szczęście są narzędzia, by temu zaradzić.

Istotne jest, aby sobie uświadomić, że lęk nie jest niczym negatywnym, Możemy nauczyć się, jak sobie z nim radzić i wykorzystać, jako zasób. Lęki zawsze są na swój sposób lekcją, z której powinniśmy wyciągać wnioski. Bez strachu nie bylibyśmy w stanie realizować naszego potencjału. To jest możliwe tylko wtedy, gdy wychodzimy poza swoją strefę komfortu i odkrywamy swoje możliwości.

Tak długo jak podążamy za swoimi pragnieniami i marzeniami będziemy odczuwać lęk. Jeżeli nie odczuwamy przed czymś strachu, to oznacza, że nie jest to dla nas wystarczające wyzwanie.

Lekarstwem na lęk jest odwaga, a ona pojawia się wtedy, gdy działamy. Odwaga nie powstaje, gdy na nią bezczynnie czekamy. Gdy podejmujemy akcję zaczynamy dostrzegać, czego tak naprawdę chcemy. Brak jasności i określonych celów to tak naprawdę brak działania. Im więcej działamy tym więcej doświadczamy, odkrywamy czego chcemy i budujemy w sobie odwagę.

W tym tygodniu zadajmy sobie następujące pytania:

1. Czego się najbardziej boję?

2. Przed czym chroni mnie doświadczanie tego lęku?

3. Ile będzie mnie kosztowało poradzenie sobie z lękiem?

4. Czy chciałbym/ chciałabym uwolnić się od tego lęku już teraz? Wyobraź sobie wszystkie korzyści z tego wynikające?

5. Co chciałbym/ chciałabym zrobić teraz inaczej, niż zwykle?

Pamietaj, wszyscy się boimy, gdy doświadczamy czegoś nowego w swoim życiu . Sam lęk nie jest problemem, ale to jakie nadajemy mu znaczenie.