O psychologii sportu

Karolina Chlebosz

Progres vs. perfekcjonizm


crayons

Wiesz, jakie są dwa główne powody, dlaczego ludzie nie działają w kierunku swoich pragnień?

1. Muszą sobie poradzić ze swoimi słabościami i zmierzyć się z tym, co jest dla nich, tak naprawdę ważne “Jeżeli zrealizuję swój cel i będę szczęśliwy to…?”, “Jeżeli nie zrealizuję swojego celu, to, co wtedy się stanie?

2. Strach przed zmianą swojego dotychczasowego życia i otoczenia według dr Browna, lękiem, z którym musi się zmierzyć aktywny człowiek jest to, że nie wszystko, co robi będzie perfekcyjne i wystarczająco dobre. A to właśnie w niedoskonałości leży sedno sprawy, ponieważ tylko próbując nowych rzeczy, popełniając błędy, tworząc chaos w swoim życiu jesteśmy ostatecznie zdolni do wykreowania czegoś wartościowego.

Nasza bezradności i wrażliwość to klucz do wzrastania, kreatywności i innowacyjnego działania. Popełnianie błędów jest niezbędne, aby stworzyć coś nowego i dla nas ważnego.

Sukces jest budowany na porażkach i prawda jest taka, że od razu nic się nie udaje. Tylko jedna na pięć nowych idei kończy się spektakularnym sukcesem. Dlatego należy zdać sobie sprawę, że istotą zwycięstwa w jakiejkolwiek dyscyplinie jest nieustanny progres, a nie perfekcjonizm. Przygotuj się do popełniania wielu błędów i doświadczania przegranych. Podejmuj kolejne działania, krok za krokiem, aż w końcu nim się spostrzeżesz osiągniesz to, czego pragniesz. Ludzie, którzy realizują swoje cele ponosili wiele porażek wcześniej i więcej, niż ludzie w ich otoczeniu. Nie bądźmy więźniami perfekcjonizmu i zdajmy sobie sprawę, że zanim zrealizujemy coś dla nas istotnego, kilka razy może się nie udać. Aby zrealizować te największe marzenia i cele najpierw musimy się nauczyć jak przegrywać. Wyciągamy wnioski, nie poddawajmy się, w końcu się uda.

Na koniec zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy jestem w stanie zastąpić bycie idealnym, w bycie po prostu dobrym?

  • W jakim aspekcie mojego życia robię miejsce na doświadczanie i próbowanie nowych rzeczy bez mierzalnych rezultatów?

  • W jakim obszarze mojego życia perfekcjonizm powstrzymuje mnie przed realizacją celów i marzeń?

  • W jaki sposób mogę stworzyć więcej poprzez koncentrację na procesie/pracy, zamiast skupiać się na tym by robić to perfekcyjnie?