O psychologii sportu

Karolina Chlebosz

Nastawienie


goals

Możemy wykorzystać siłę własnego umysłu, aby osiągać to, czego chcemy. Cały szkopuł tkwi w pozytywnym nastawieniu i rezultatach, które z niego wynikają. Swoiste wyniki osiągamy cały czas, pytanie tylko czy takie, jakich pragniemy? Odpowiednie nastawienie ma znaczenie w każdym obszarze naszego życia- sport nie jest wyjątkiem.?

Nasz sposób myślenia jest bezpośrednio odpowiedzialny za naszą umiejętność podejmowania działania, wyzwań, utrzymywaniu balansu w życiu i radości z tego, co mamy. Dlaczego niektórzy ludzie są w stanie osiągnąć upragniony sukces, a inni nigdy nie realizują swoich marzeń? W jaki sposób zapobiegać prokrastynacji? Jak kontrolować swoje myśli i emocje, żeby to one nie kierowały nami? Jak zrealizować swoje cele i przekształcić nierealne w rzeczywiste? Nie mam wątpliwości, że jakość naszego życia zależy od tego jak myślimy i czujemy, ponieważ to myśli i emocje są bazą działania i osiągania rezultatów.

Oczywiście jest wiele osób, które wiedzą, czego chcą oraz jakie kroki podjąć, aby to osiągnąć, ale… tego nie robią. W tym miejscu należy skoncentrować się na tym, jaki kierunek i funkcję nadajemy swoim myślom.

W jaki sposób można, zatem zdefiniować mistrzowskie nastawienie? Funkcjonalny wewnętrzny system komunikacyjny, który początkowo umożliwia ci pokonanie wewnętrznych ograniczeń, lęków i zwątpień, a następnie pomaga poradzić sobie z wszelkimi przeszkodami i kontynuować swoją drogę do celu bez względu jak trudna ona będzie i ile trzeba będzie włożyć wysiłku.

W życiu jest jedna rzecz, którą możemy I powinniśmy się starać kontrolować- NAS SAMYCH. Naszym zadaniem jest nauczyć się realizować swoje zadania w sytuacjach niepewnych, a nie poszukiwać tylko tych, które są znane i bezpieczne.

Zwykłe życie jest proste, (nie musisz niczego ryzykować), ale też nudne. Nadzwyczajne życie jest pozbawione granic, pełne potencjału, wkładu własnego i działania.

To jest właśnie sedno mistrzowskiego nastawienia. Pewność odnośnie własnych umiejętności. Poczucie, że jestem w stanie poprowadzić swoje życie tak jak chcę, bez względu na okoliczności. Gdy masz taką pewność możesz podjąć akcję i zamieniać wizje w rzeczywistość.

3 kroki w pracy nad wewnętrzną komunikacją:

Co mówię – sposób, w jaki opisujesz doświadczenia samemu sobie ( mowa wewnętrzna) oraz innym kształtuje, jakość twojego życia. Istotna są również pytania, jakie sobie zadajemy, „dlaczego ja?” Czy “czego się właśnie nauczyłem?”

Co robię – Jaki będzie Twój kolejny krok? Na czym się skoncentrujesz? Wybierasz koncentrację na brakach czy zasobach? Oczywiście znajdziesz jedne i drugie. Chcesz się skupić na produktywności i progresie czy cały czas porównujesz siebie z innymi?

Czym to dla mnie jest – znaczenie, jakie nadajesz każdej sytuacji pochodzi z tego, na czym się koncentrujesz. Na czym dziś zdecydujesz się koncentrować i jakie znaczenie temu nadasz? Oczywiście porównywanie siebie z najlepszymi nie jest złe, ale ważne jest, jakie znaczenie temu nadajesz- inspirujesz się czy czujesz się gorzej, bo myślisz o tym, czego ci brakuje? Kiedy widzę ludzi, którzy osiągają to, czego pragnę, wiem, że ja też mogę! Pytanie tylko ile pracy chcę w to włożyć.

Chcesz zmienić swoje nastawienie już teraz? Zacznij uświadamiać sobie, na czym się koncentrujesz I jakie nadajesz temu znaczenie. Czy to pomaga Ci kreować Twoją przyszłość? Jeżeli nie, jakie bardziej wzmacniające znaczenie możesz nadać swojemu działaniu, aby prowadziło Cię ku realizacji celów. Zacznij zadawać sobie jakościowe pytania. Obserwuj, jakie odpowiedzi uzyskujesz.

Życie nie polega na unikaniu problemów, ale na tym by stać się osobą, która świetnie sobie z nimi radzi.