O psychologii sportu

Karolina Chlebosz

Kintsugi, czyli o sile porażki


kolorowa miska

Kintsugi jest starodawną japońską sztuką odbudowywania tego, co zniszczone. Mi-strzowie kintsugi naprawiają uszkodzoną ceramikę, używając złota, ponieważ uważają, że taki nowy-stary przedmiot jest jednocześnie symbolem kruchości, siły i piękna. Ceramika jest tutaj metaforą człowieka- krucha, a zarazem mocna.

„Ludzie mają nierealne oczekiwania. Myślą, że życie musi być wspaniałe. Poza tym, te tak nierealne oczekiwania są promowane przez poradniki oraz literaturę motywacyjną” to zdanie można przeczytać w książce Thomasa Navarro o sztuce Kintsugi.

Wiele w niej prawdy do wykorzystania i w sporcie i w życiu.

Cały czas jesteśmy przekonywani o tym, że musimy być szczęśliwi i do tego dążymy. Jednak prawda jest taka, że jeśli rzeczywiście istnieje coś (jeżeli w ogóle), co „musimy” to nauczyć się radzić sobie z niekończącymi się wyzwaniami przed którymi stawia nas życie. Co więcej, szczęście to chwila, pewien moment, a nie permanentny stan - nie trwa wiecz-nie. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że szczęście znajdujemy na drodze do jego osiągnięcia. Kiedy zdajemy sobie sprawę co buduje naszą siłę wtedy faktycznie czujemy się pewniejsi, lepiej przygotowani i szczęśliwsi. Często bycie silnym i odpornym jest je-dynym wyborem jaki mamy. Wszyscy jesteśmy ludźmi- trudności są nieuniknione. Dlatego też ważne jest przygotowanie, kiedy pojawią się pewne trudności. Sukcesy i porażki są nieodłącznym elementem sportu, zamiast od nich uciekać, dobrze jest spojrzeć im w twarz i pokierować nimi lub sobie z nimi poradzić.

Dobrze jest, jeżeli nauczymy się rozpoznawać i wykorzystywać trudności, podobnie jak uczyliśmy się chodzić, czytać czy jeździć na rowerze. Sposób, w jaki stawimy czoła przeciwnościom warunkuje prawdopodobieństwo sukcesu. Co więcej, nauka wykorzystywania porażki stanowi bardzo ważną ważną siłę emocjonalną. Nie jesteśmy niestety uczeni w szkołach tego jak podejmować wyzwania rzucane nam przez życie, rozstrzygać problemy i że od odpowiedniego poziomu umiejętności w tym zakresie zależy nasze samopoczucie i prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. W sporcie jak w życiu - droga oraz zmiana, nieustające wyzwanie, którego nie powinniśmy unikać. Sport jest wymagający, niejasny i to jest w nim najpiękniejsze. Cały czas będzie nas nagradzał i poddawał próbie. Przeciwności losu nie są niczym więcej jak problemem, frustracją czy wyzwaniem, które można, a nawet trzeba wykorzystać. Jednak czy jesteś gotowy na zmaganie się z przeciwnościami losu? Jeżeli tak to nagroda jest tylko kwestią czasu.

Źródło: Kintsugi, jak czerpać siłę z życiowych trudności, Thomas Navarro