O psychologii sportu

Karolina Chlebosz

Psycholog sportu


Karolina Chlebosz

Odkąd tylko pamiętam chciałam zostać psychologiem, w moim życiu zawsze też obecny był sport. Po rozpoczęciu studiów z psychologii (specjalność kliniczna) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdecydowałam się na rozpocznę równolegle Wychowanie Fizyczne (specjalność nauczycielska i menagerska) na Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Nadal kontynuuję edukację, jako doktorantka na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Podczas studiów zostałam stypendystką Gerlev Idrætshøjskole w Danii oraz Universidade Técnica de Lisboa – Faculdade de Motricidade Humana oraz uczestniczką projektu Health as a Lifelong Learning Process w Berlinie, Madrycie oraz Wiedniu.

Aktualnie jestem zaangażowana w projekt Future Leaders, który ma na celu międzynarodową promocję młodych naukowców. Ponadto jestem zaangażowana w działalność organizacji Global Health Foundation, która promuje zdrowie i aktywność fizyczną wśród dzieci oraz organizacji Kathrine Switzer, która ma na celu zwiększenie aktywności fizycznej wśród kobiet. Jestem zrzeszona w Europejskim Stowarzyszeniu Młodych Psychologów Sportu (ENYSSP) oraz Polskim Towarzystwie Psychologicznym (PTP).

Od kilku lat współpracuję z zawodnikami różnych dyscyplin m.in. biegi długodystansowe, sztuki walki, piłka nożna, tenis, triathlon, tenis, kolarstwo, jeździectwo, obedience, sporty ekstremalne, pływanie, karting. Swój warsztat doskonalę poprzez uczestnictwo w szkoleniach, konferencjach krajowych i międzynarodowych, liczne publikacje oraz poprzez praktykę zawodową.

Od dziecka byłam zaangażowana w aktywność sportową. Od sztuk walki (medalistka Mistrzostw Polski w karate Shotokan – kata i kumie) po dyscypliny wytrzymałościowe (maratony, triathlony, rajdy przygodowe, ultramaratony). Ponadto studia na Akademii Wychowania Fizycznego dały mi możliwość spróbowania wielu innych dyscyplin, otrzymałam także kwalifikacje instruktora pływania.